ال ای دی LED))چیست و چگونه کار می کند؟یک دیود چگونه نور تولید می کند؟

نور شکلی از انرژی است، نور از اجزا بسیار ریزی به نام فتون تشکیل می شود، فتون ها انرژی و لختی دارند اما جرم ندارند درواقع فتونها در نتیجه حرکت الکترونها آزاد می شوند در یک اتم الکترونها در اربیتالهایی دور هسته می چرخند الکترونهای اربیتالهای مختلف مقدار انرژی متفاوتی دارند، کلاً الکترونها با انرژی بیشتر در اربیتالهای دور تر از هسته حرکت می کنند.برای یک الکترون برای پرش از یک اربیتال پایین به بالا چیزی که باید بگیرد انرژی است برعکس الکترون وقتی از اربیتال بالا به پایین می افتد انرژی آزاد می کند این انرژی به شکل فتون آزاد می شود، یک افت انرژی بیشتر فتون بیشتری آزاد می کند که با فرکانس بیشتر مشخص می شود .همان طور که در بخش قبل دیدیم الکترونهایی که از دیود عبور می کنند می توانند در حفره های لایه P بیفتند .این یک افت از باند رسانایی به اربیتال پایین تر است بنابر این الکترونها انرژی به شکل فتون آزاد می کنند این در هر دیودی رخ می دهداما فقط وقتی شما فتونها را می بینید که دیود از ماده خاصی ساخته شده باشد برای مثال اتمها در یک دیود سیلیکون استاندارد به نحوی چیده شده اند که افت الکترون فاصله کمی دارد بنابر این فرکانس فتونها به قدری کم است که با چشم انسان دیده نمی شود این در بخش مادون قرمز طیف نور است که لزوماً چیز بدی نیست البته LED های مادون قرمز برای کنترل های از راه دور مناسب اند .

دیود های منتشر کننده نور مرئی (VLEDs) مانند آنهایی که شماره های یک ساعت دیجیتال را روشن می کنند از ماده هایی با این خصوصیت ساخته شده اند که فاصله بین اربیتال رسانایی آنها و اربیتال پایین تر بیشتر است .اندازه این فاصله فرکانس فتون را نشان می دهد به عبارت دیگر این فاصله رنگ نور را مشخص می کند.

در حالی که همه دیود ها نور آزاد می کنند اغلب آنها این کار را به طور موثری انجام نمی دهند یک دیود معمولی ماده نیمه رسانا خودش مقدار زیادی انرژی نوری جذب می کند.LED ها به نحوی ساخته می شوند که نور را در جهت خاصتی متمرکز می کند.
مزایای ال ای دی نصبت به لامپ

LED ها مزایای زیادی برلامپهای معمولی دارند . یکی از آنها این است که آنها فیلامان ندارند که بسوزد بنابر این عمر طولانی دارند. به علاوه حباب پلاستیکی شان دوامشان را بیشتر می کند. و همچنین خیلی راحت در مدارهای الکترونیکی قرار می گیرند .

اما مزیت اصلی آنها کیفیت آنها است در مقایسه با لامپهای معمولی فرآیند تولید نور باعث تولید مقدار زیادی گرما نمی شود (فیلامانی برای گرم شدن ندارد برای تولید نور باید فیلامان گرم شود).

بزرگ‌ترین مشکل لامپ‌های LED رنگ آن‌ها بود. اما اکنون به آسانی با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل‌دهنده LED، نور در رنگ‌ها و شدت‌های مختلف و با طول موج مشخص با رنگ کاملا خالص تولید می‌شود. به عبارتی LEDها فاقد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفشی هستند که سایر صنایع روشنایی ایجاد می‌کنند و LEDها به سلامت چشم و محیط آسیب نمی‌رسانند

عنوان پروژه :
LED تکنو لوژی
تهیه و تنظیم: یوسف آهنگر
آذر ماه ۱۳۸۹
دانشگاه علمی کاربردی
نوآوران عصر دانش
فهرست :
مقدمه
چیست ؟ LED
دیود چیست؟
چطور یک دیود نور تولید می کند؟
دیود تونل
LED تاریخچه
LED لامپ
LED ساختمان و طرز کار
LED خصوصیات
LED کاربردهای
LED فناوری
LED مزایا و معایب
LED طرز کار صفحه نمایش
LED لپ تاپ های
نتیجه گیری

مقدمه:
ها که از دهه های گذشته در الکترونیک مورد استفاده قرار می گرفتند، عموما برای نمایش LED خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا مورد استفاده قرار گرفتند. اما ها به نحوی ساخته می شوند که نور را در جهت خاصی متمرکز می کنند و به LED در حال حاضر صورت چیپ های کوچکی هستند که معمولا داخل یک شیشه گنبدی شکل قرار می گیرند و
های نور افشان دیگر یک diode دارای سایز چوب کبریت هستند و به سختی می شکنند. امروزه ابزار پر هزینه برای طراحان نمی باشد بلکه به سرعت تبدیل به لامپهای آینده خواهندشد. که در این مقاله درباره کاربرد وچگونگی کار به آن می پردازیم.
چیست ؟ LED
به معنای دیود ساتع کننده نور است. Diode Light Emitted مخفف واژه LEDدیودهای ساتع کننده نور در واقع جزؤ خانواده دیودها هستند که دیودها نیز زیر گروه نیمه هادی ها به شمار می آیند. نوعی از لامپ های حالت جامد است که از تکنولوژی دیود نورافشان استفاده می کند و به عنوان منبع روشنایی به کار می رود. این لامپ ها که در ابتدا بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه های الکترونیکی کاربرد داشتند، با توجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ ها، عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ های ولی به LED دیگر توانسته اند جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کنند. لامپ های ها را از سایر نیمه هادی ها متمایز می سازد این است که با LED اجمال باید گفت خاصیتی که ها تا اواخر دهه LED . گذر جریان از آنها مقداری انرژی به صورت نور از آنها ساتع می شود گذشته فقط می توانستند سه نور آبی ، سبز و قرمز تولید کنند که به همین علت کاربردشان هایی با رنگ آبی به بازار آمدند که می توانستند نور سفید با هاله ای LED محدود بود. سپس
از رنگ آبی روشن تولیدکنند. بسیاری اعتقاد دارند لامپ هایی که از دیودهای ساتع کننده نور آینده را از دست سایر رقبا خارج خواهند کرد. ، LED استفاده می کنند ، یا همان ها که از دهه های گذشته در الکترونیک مورد استفاده قرار می گرفتند ، عموماً برای LED  نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا مورد استفاده قرار گرفتند. در ها به نحوی ساخته می شوند که نور را در جهت خاصی متمرکز می کند و به LED حال حاضر صورت چیپ های کوچکی هستند که معمولاً در داخل یک شیشه گنبدی شکل قرار می گیرند و دارای سایز چوب کبریت یا کمی بزرگ تر هستند و به سختی می شکنند.
در ابتدا فقط به رنگ قرمز و سبز بودند اما یک تغییر بسیار LED همانطور که گفته شد سفید رنگ ( یا همان روشن و بدون LED عظیم در این صنعت در دهه ۹۰ میلادی باعث شد که رنگ ) تولید شود. هم اکنون به آسانی با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل دهنده های نور را در رنگها و شدت های مختلف و با طول موج مشخص می توان با رنگ کاملاً خالص LED
تولید کرد. به عبارت دیگر می توان گفت منابع روشنایی دیگر دارای پرتوهای مادون قرمز و فرابنفش بوده که چشم غیر مسلح ، قادر به دیدن آن نیست و تأثیری در تآمین روشنایی ها فاقد این پرتوهای LED محیط ندارند و حتی بر روی انسان اثر منفی نیز می گذارند و لیکن مضر بوده و در سلامت چشم تأثیر بسزایی دارند.
های سفید قابلیت تولید همه رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژی بسیار کمی ( در LEDهای قدیمی ) برای تولید روشنایی استفاده می کنند. به همین LED مقایسه با سایر لامپ ها و دلیل روز به روز ابعاد استفاده از آنها گسترده تر شد و در مواردی که احتیاج به علامت دادن و یا بود ، استفاده شد. (SOS رقص نور ( زدن فلاش و اکنون بسیاری از شرکت های بزرگ سازنده لوازم روشنایی مخصوصاً شرکت های فعال درها متمرکز کرده اند و قصد LED زمینه روشنایی منازل ، بسیاری از فعالیت های خود را بر روی ها تهیه کنند که به نظر می رسد این روند تا کمتر از LED دارند روشنایی لازمه برای منازل را از ۵ سال آینده ، باعث تغییر بسیار عمده در نوع محصولات روشنایی شود. به طوری که در حال نیز دارند و مصرف کنندگان می توانند در LED حاضر نیز اکثر لوازم روشنایی خانگی ، معادل استفاده کنند. هر چند به نظر می رسد این LED صورت تمایل مشابه هر نوع کالایی را از مدل تکنولوژی در سالهای آینده و با رشد قابل پیش بینی صنعت ، لوازمی با روشنایی بسیار بهتر و مصرف انرژی کمتر و قیمت مناسب را به مشتریان ارائه دهند.
نامیده می شود واقعاً قهرمان ناشناخته جهان LED نمای دیود منتشر کننده نور که به طور رایج الکترونیک است. آنها دوجین کار متفاوت انجام می دهند و در همه وسایل الکترونیکی یافت می شوند آنها شماره ها را در ساعتهای دیجیتال نشان می دهند اطلاعات را از کنترل تلویزیون می فرستند و نور آنها به شمانشان می دهد که چه وقت وسایلتان روشن است و تصاویر را روی
تلویزیون های پلاسما نشان می دهند.
ها لامپهای کم نوری هستند که به آسانی در مدار های الکترونیکی قرار می گیرند LED اساساً اما برخلاف لامپهای معمول آنها فیلامانی که بسوزد ندارند و به ویژه اینکه گرم نمی شوند آنها فقط با حرکت الکترونها در یک ماده نیمه هادی نور می دهند .
دیود چیست؟
یک دیود ساده ترین نوع از ادوات نیمه هادی است کلاً یک نیمه هادی مادهای است که تغییر در قابلیت جریان دهی دارند. اغلب نیمه هادی ها از یک رسانای ضعیف که ناخالصی به آن افزوده شده به وجود می آید.(فرایند افزودن ناخالصی دو پینگ نامیده می شود.) در آلومینیوم (AlGaAs) ها ماده رسانا نوعاً آلومینیوم گالیوم آرسناید است LED در مورد گالیوم آرسناید خالص تمام اتمها به طور کامل با همسایه هایش محدود شده است و هیچ الکترون آزادی برای هدایت جریان الکتریکی وجود ندارد. در ماده دوپینگ شده اتمهای الحاقی تعادل را به هم می زنند خواه افزایش الکترون یا سوراخها (جایی که الکترون می تواند برود ) هر یک از نامیده N این ملحقات می تواند ماده را بیشتر رسانا کند یک نیمه هادی با الکترون اضافی نوع الکترون های آزاد از ناحیه شارژ منفی به N می شود چرا که ذرات بار شونده منفی دارد در نوع ناحیه شارژ مثبت حرکت می کنند نامیده می شود چرا که ذرات بار شونده مثبت P یک نیمه هادی با سوراخهای بیشتر ماده نوع بیشتری دارد الکترونها می توانند از سوراخی به سوراخ دیگر حرکت کنند حرکت از ناحیه شارژ منفی به ناحیه شارژ مثبت در نتیجه سوراخها به نظر می آید که از ناحیه شارژ مثبت به ناحیه شارژ منفی حرکت می کنند.
نامیده می شود چرا که ذرات بار شونده مثبت P یک نیمه هادی با سوراخهای بیشتر ماده نوع بیشتری دارد الکترونها می توانند از سوراخی به سوراخ دیگر حرکت کنند حرکت از ناحیه شارژ منفی به ناحیه شارژ مثبت در نتیجه سوراخها به نظر می آید که از ناحیه شارژ مثبت به ناحیه است با الکترونهایی P متصل به بخش N شارژ منفی حرکت می کنند. یک دیود شامل یک بخش
در هر طرف . این چینش الکترونها را فقط در یک جهت حرکت می دهد . وقتی هیچ ولتاژی اعمال را در راستای اتصال بین لایه ها پر می کند P سوراخهای ماده نوع N نشود الکترونهای ماده نوع و ناحیه تخلیه را ایجاد می کند. در ناحیه تخلیه ماده نیمه هادی به عایق خوبی تبدیل می شود وهمه سوراخها پر می شوند و هیچ الکترون یا سوراخی برای ایجاد جریان وجود ندارد.
ناحیه تخلیه : حرکت P به ماده نوع N برای خلاصی از ناحیه تخلیه شما مجبورید تا الکترون را از ماده نوع دیود را به طرف منفی باطری و N دهید و سورا خها برعکس . برای انجام این عمل شما باید طرف توسط الکترود منفی دفع و به الکترود مثبت N را به طرف مثبت وصل کنید الکترون آزاد نو  P  معکوس این حرکت را انجام می دهند وقتی اختلاف ولتاژ P کشیده می شوند سوراخهای ماده بین دو الکترود به قدر کافی زیاد است الکترونهای ناحیه تخلیه از سوراخهایشان جدا می شوند و دوباره شروع به حرکت آزادانه می کنند ناحیه تخلیه از بین می رود و جریان از دیود می گذرد.
چطور یک دیود نور تولید می کند؟
نور شکلی از انرژی است، نور از اجزا بسیار ریزی به نام فتون تشکیل می شود، فتون ها انرژی و لختی دارند اما جرم ندارند در واقع فتونها در نتیجه حرکت الکترونها آزاد می شوند در یک اتم الکترونها در اربیتالهایی دور هسته می چرخند الکترونهای اربیتال های مختلف مقدار انرژی متفاوتی دارند، کلاً الکترونها با انرژی بیشتر در اربیتالهای دور تر از هسته حرکت می کنند.برای یک الکترون برای پرش از یک اربیتال پایین به بالا چیزی که باید بگیرد انرژی است برعکس الکترون وقتی از اربیتال بالا به پایین می افتد انرژی آزاد می کند این انرژی به شکل فتون آزاد می شود، یک افت انرژی بیشتر فتون بیشتری آزاد می کند که با فرکانس بیشتر مشخص می شود .همان طور که در بخش قبل دیدیم الکترونهایی که از دیود عبور می کنند می توانند دربیفتند .این یک افت از باند رسانایی به اربیتال پایین تر است بنابر این P سوراخهای لایه الکترونها انرژی به شکل فتون آزاد می کنند این در هر دیودی رخ می دهداما فقط وقتی شما فتونها را می بینید که دیود از ماده خاصتی ساخته شده باشد برای مثال اتمها در یک دیود سیلیکون استاندارد به نحوی چیده شده اند که افت الکترون فاصله کمی دارد بنابر این فرکانس فتونها به قدری کم است که با چشم انسان دیده نمی شود این در بخش مادون قرمز طیف نور های مادون قرمز برای کنترل های از راه دور مناسب LED است که لزوماً چیز بدی نیست البته اند .
مانند آنهایی که شماره های یک ساعت (VLEDs) دیود های منتشر کننده نور مریی دیجیتال را روشن می کنند از ماده هایی با این خصوصیت ساخته شده اند که فاصله بین اربیتال رسانایی آنها و اربیتال پایین تر بیشتر است .اندازه این فاصله فرکانس فتون را نشان می دهد به عبارت دیگر این فاصله رنگ نور را مشخص می کند.
در حالی که همه دیود ها نور آزاد می کنند اغلب آنها این کار را به طور موثری انجام نمی ها LED. دهند یک دیود معمولی ماده نیمه رسانا خودش مقدارزیادی انرژی نوری جذب می کند
به نحوی ساخته می شوند که نور را در جهت خاصتی متمرکز می کند.همانطور که در نمودار می بینید اغلب نور تولید شده در کناره دیود از طریق قسمت گرد بیرون می آید.
ها مزایای زیادی برلامپهای معمولی دارند . یکی از آنها این است که آنها فیلامان ندارند LEDکه بسوزد بنابر این عمر طولانی دارند. به علاوه حباب پلاستیکی شان دوامشان را بیشتر می کند. و همچنین خیلی راحت در مدارهای الکترونیکی قرار می گیرند .اما مزیت اصلی آنها کیفیت آنها است در مقایسه با لامپهای معمولی فرآیند تولید نور باعث تولید مقدار زیادی گرما نمی شود (فیلامانی برای گرم شدن ندارد برای تولید نور باید فیلامان گرم شو) .
دیود تونل:
یکی ازقطعات نیمه رسانا که مشخصه اش یک مقاومت منفی را نشان می دهد دیود تونل است .این قطعه یک دیود است که غلظت ناخالصی درآن بسیار زیاد وپیوند آن بسیارنازک است. شکست در دیود تونل در مقاذیر بایاس معکوس خیلی پایین اتفاق می افتد و در نتیجه ناحیه ی مقاومت معکوس زیاد وجود ندارد.شیب منفی در بایاس مستقیم کم معمولا بین ۰٫۱ تا ۰٫۳ ولت
ایجاد می شود. به دلیل نفوذ در سد پتانسیل در پیوند با الکترونهایی که انرژی کافی برای عبور از این سد ندارند به وجود می آید. این اثر معروف به اثر تونل در فیزیک کلاسیک غیر قابل توجیه است ولی با مکانیک کوانتومی قابل توضیح است . دیود های تونل را می توان باظرفیت خیلی کمی تولید کرد و نوسان ساز هایی که با آن کار می کنند در فرکانسهای چند مگا هرتزی قابل ساخت هستند برای به دست آوردن بیشترین مقدار خروجی (یا همان به قول دانشجویان متعال برق ماکزیمم سویینگ متقارن) باید نقطه کار در وسط ناحیه مقاومت منفی قرار داده شود واضح است که دامنه خروجی کمتر از یک ولت می باشد.
: LED  تاریخچه
LED برای اولین بار در در سال ۱۹۶۲ در مقیاس صنعتی تولید وبه بازار عرضه شد در آن سال در LED تنها به رنگ قرمز و با ترکیب آلومینیوم،گالیم ،آرسناید بود . اوایل دهه هفتاد میلادی و بهره نوری LED رنگ های دیگر (سبز ،آبی ،زرد،نارنجی) تولید شدند. در این سال ها کارایی LED آن ها مرتب در حال افزایش بود. در سال های دهه ۸۰ و اوایل دهه نود میلادی ، کارایی به بازار عرضه (Modular) به میزان قال توجهی افزایش یافت و به صورت گروهی ماجولار هایی که نور سفی را به روش الکترو لومینانس تولید می کردند به LED شدند. در سال ۱۹۹۷ها پایین بود و تنها در مدارات الکترونیکی LED بازار معرفی شدند. در سال های اولیه بهره نور های سفید در حدود ۳۰ لومن بر وات بوده LED مورد استفاده قرار می گرفتند امروزه بهره نوری های رنگی تا ۵۰ لومن بر وات نیز می رسد و پیش بینی می شود بهره نوری آن LED و بهره نوری ها تا ۱۰۰ لومن بر وات نیز برسد.
در حال حاضر کلیه رنگ های قابل رویت موجود در طبیعت (بیش از ۱۶ میلیون رنگ ) ، به بدون نیاز به (DMX – Digital multiplexer ) صورت مستقیم یا غیرمستقیم از طریق هیچ گونه لنز یا فیلتر رنگی که در پروژکتورهای معمولی جهت تغییر رنگ به کار می رود ، به های مختلف می توان به طیف LED قابل تولید می باشد. با ترکیب رنگ LED تنهائی به وسیله
رنگی بسیار زیبائی همچون رنگین کمان دست یافت که کنترل تک تک رنگ ها در اختیار خواهد های بکاررفته ، ولتاژ ورودی از ۵ ولت تا ۲۲۰ ولت قابل LED بود .بسته به نوع اتصال مجموعه تغییر می باشد.به عبارتی درصورتی که قصد تعویض لامپ های معمولی را دارید ، هیچگونه را علاوه LED نیازی به تغییر سیم کشی کنونی نمی باشد.کارائی بالای سیستم های نورپردازی
بر مسائل فنی ، بررسی و مقایسه طول عمر و مضرات احتمالی سیستم بیشتر مشخص خواهد و لامپ های LED کرد. جهت ترسیم نمای صحیح ، طول عمر ، مصرف و قیمت محصولات معمولی باید مقایسه گردند.
نوع منبع نور نور مرئی پرتوهای نامرئی گرما
لامپ های ادیسونی
لامپ های هالوژن
لامپ های فلورسنت
LED
لامپ های بخار سدیم
انرژی را به گرمایی نامحسوس LED نگاهی به جدول نشان می دهد که تبدیل می کنند (البته این اندازه گیری هادر سال ۲۰۰۷ انجام گرفته اند.در حال حاضر کمتر از ها به حرارت تبدیل میشوند )ولی با این وجود ، کم مصرف ترین منبع LED %30 انرژی مصرفی نوری حاضر دنیا هستند. تولید نکردن اشعه های مضر برای انسان خود به تنهائی ، ملاک ارزشمندی برای انتخاب نوع لامپ مصرفی می باشد.عمر بسیار بالا ، این محصول را به منبع نوری ایده آل ، فارغ از مشکلات پرپر زدن (مانند لامپ های فلورسنت) یا ناهماهنگی ناشی از به تعویق افتادن تعویض لامپ های از کارافتاده معمولی و مقرون به صرفه تبدیل کرده است.طول عمر با کیفیت حدود ۱۰۰۰۰۰ ساعت می باشد که چندین برابر لامپ های معمولی است البته به LED که عبارتند از: تبادل گرمائی ، نوسانات برق و ایزولاسیونبا LED شرط رعایت عوامل موثر بر عمر را LED درنظر گرفتن عوامل فوق و مقایسه شدت نور لامپ های مختلف ، به جرات می توان مقرون به صرفه ترین محصول نوری حاضر دنیا دانست . جدول مقایسه نور تولید شده در منابع نوری مختلف گویای این مطلب است.
Lm/Watt10- لامپ های ادیسونی ۵
lm/Watt 8- لامپ های هالوژن ۱۵
Lm/Watt80 – لامپ های فلورسنت ۶۰
lm/Watt 90-120 LED
Lm/Watt (Yellow Street 200 – لامپ های بخار سدیم ۱۶۰Lamps) لومن بر وات (Lm/Watt)  این ، LED در حال حاضر با توجه به عمر طولانی ، عدم تولید حرارت و کم مصرف بودن محصول استفاده وسیعی در نورپردازی هتل ها ، سالن های اجتماعات ، راهروها ، خصوصاً در برق با لامپ های معمولی LED اضطراری هتل ها دارد. تنها مسئله باقیمانده تفاوت قیمت محصولات می باشد ، که با در نظر گرفتن طول عمر ( مدت زمان نیاز به تعویض لامپ ) ، مصرف انرژی ناچیز و تولید نکردن حرارت که به صورت غیرمستقیم باعث کاهش مصرف دستگاه های برودتی نیز می مرغوب ۳ وات با شدت نوری معادل LED گردد، کاملاً منتفی است .قیمت یک لامپ هالوژن هالوژن معمولی تقریباً ۴ تا ۵ برابر گران تر از هالوژن معمولی درجه یک می باشد و در مقابل ۱۳ برابر کمتر از هالوژن معمولی و عمر آن حداقل ۵ برابر هالوژن ، LED مصرف لامپ هالوژن معمولی است.به عنوان مثال درپروژه سالن فرودگاه تبریز ، مصرف مورد نیاز جهت روشنائی حدود ۸۶ کیلو وات پیش بینی شده بود در حالی که مصرف کنونی سالن با پروژکتورهای نصب شده از تنها ۷ کیلو وات می باشد و این خود گویای کاهش ۹۰ درصدی مصرف برق ، Power LED نوع می باشد که کاهش چشم گیر هزینه را در پی خواهد داشت . علاوه بر این هزینه های نصب ترانس ۲۲۰ نیز عملاً مورد نیاز نمی باشد.علاوه بر کلیه محاسن فوق v ، کابل فشارقوی و تجهیزات برق معمولی در UPS دارند ، قابلیت کار با یک سیستم LED یک مشخصه اساسی که لامپ های ژنراتور به کار می آیند و Load مواقع قطع جریان برق می باشد که در مواقع قطع برق تا زمان گزینه مناسبی در فضاهای عمومی ، هتل ها ، استخرها و فروشگاه ها دارد. علاوه بر این به علت تولید نکردن حرارت ، هیچ گونه اثر سوئی در محیط داخل LED محصولات نورپردازی ساختمان مانند تجمع گرد و غبار و خرابی های ناشی از گرمای زیاد را به دنبال نخواهد داشت .در نهایت با برررسی های به عمل آمده در مدت کمتر از یک سال کلیه هزینه های سرمایه گذاری شده در قالب صرفه جویی در مصرف برق و هزینه های ناشی از آن ، تأمین و پس از این مدت تبدیل به پس انداز خواهند شد :LED لامپ تا دهه ۱۹۷۰ ال ئی دی های حالت جامد به عنوان نشانگر رواج داشتند. در سالهای اخیر، مبحث بازده و خروجی مورد توجه قرار گرفت تا آنجا که هم اکنون ال ئی دی ها جایگاه ویژه ای در کاربرد ۰۰۰ ساعت شناخته شده ، نورپردازی پیدا کردند. ال ئی دی های نشانگر به دلیل عمر بالایشان تا ۱۰۰هستند، اما ال ئی دی های نورافشان بنا بر سنت قدیم کمتر مورد استفاده قرار گرفتند (به دلیل قیمت زیاد ال ئی دی به ازای هر وات)، و در نتیجه عمر بسیار پایین تری هم داشتند. بدلیل قیمت بالا به ازای هر وات، نورپردازی های ال ئی دی برای مصارف توان بسیار پایین، نوعاً زیر ۱۰ وات کاربرد دارند. ال ئی دی ها هم اکنون بیشتر برای کارهای توان پایین و مقرون صرفه مثل نورپردازی
در شب و چراغ های قوه کاربرد دارند. ال ئی دی های رنگی همچنین می توانند برای کارهای زیبا مانند نورپردازی اشیاء شیشه ای یا حتی برای قطعات یخ در نوشیدنی ها و میهمانی ها مورد استفاده قرار گیرد.همچنین در جشن ها به صورت روزافزونی مورد استفاده قرار می گیرند. بازده ال ئی دی در بازه بسیار زبادی متغیر است. بعضی از آنها از لامپ های رشته ای هم بازده کمتر و بعضی بازده بیشتری دارند. کارکرد ال ئی دی در این رابطه به غلط مورد تفسیر قرار می گیرد، چون
جهت مندی ذاتی نور ال ئی دی ها شدت نور بیشتری به آنها در یک زاویه به ازای کل نور تولید شده می دهد. ال ئی دی های تک رنگ فناوری ساخت بسیار کاملی دارند، در حالی که ال ئی دی های فهرست تولید رنگ (CRI) . سفید در زمان نگارش این نوشته هنوز مشکلات حل نشده ای دارند آنها کاملاً مناسب نیست.که باعث تولید رنگ های نچندان دقیق می شود. توزیع نور ساطع شده از ماده فسفری(در مانیتورها) با توزیع نور ناشی از ال ئی دی متفاوت است که باعث می شود دمای رنگ تولیدی از زوایای مختلف متفاوت باشد. کیفیت ماده فسفری در طول زمان کاهش پیدا می کند، که باعث می شود دمای رنگ و قدرت رنگ در طول زمان کاهش پیدا کند.که با ال ئی دی های کم کیفیت این تغییر بیشتر خواهد بود. تغییرات دمایی محدود باعث می شود که مقدار توان برای یک لامپ ال ئی دی نسبت به یک لامپ رشته ای در همان سایز بیشتر باشد و باعث برتری نسبت به لامپ های رشته ای می شود. فناوری ال ئی دی برای طراحان نور مناسب است زیرا مصرف توان و تولید دمای بسیار پایین، کنترل روشن/خاموش آنی، و در مورد نور تک رنگ، ثبات رنگ بسیار بالایی در طول عمر خود و به نسبت هزینه تولید پایینی دارد. در سال های اخیر، نرم افزارهایی برای تلفیق نور و تصویر طراحی شده تا تصاویر ویدیویی را در ال ئی دی های نصب شده به تصویر بکشند تا دیواره هایی تصویری با رزولوشن پایین را به وجود آورند. برای نورپردازی های عمومی خانگی، هزینه خرید سیستم نورپردازی ال ئی دی هنوز بسیار بیشتر از روش های رایج نورپردازی است.
: LED  ساختمان و طرز کار
تشعشع کریستال ها است که نور توسط تحریک کریستال ها که از LED روش تولید نور در (Elecctroluminance) ( عناصر نیمه هادی هستند تولید می شود (روش الکترولومینانس اتم های کریستال دارای الکترونهای N است. در ناحیه N وP شامل دو ناحیه LED ساختمان بین این دو ، LED کمبود الکترون وجود دارد.با اعمال ولتاژدو سر P مازاد هستند و در ناحیه (LIGHT EMITTING تشکیل می شود که به آن ناحیه تخلیه PN ناحیه یک ناحیه نیز می گویند. در اثر عبور جریان الکتریکی ، الکترون ها با اتم هایی که کمبود DIODES) الکترون داشتند ترکیب می شوند و به این ترتیب نور تولید می شود.
: LED خصوصیات
بسیار باریک است و اشعه ماوراءبنفش و مادون قرمز در آن LED 1) طیف نور منتشر شده توسط وجود ندارد پس به دلیل عدم وجود این دو اشعه مخرب بر اشیاء قدیمی و قیمتی از این نوع لامپ ها برای روشنایی موز ها استفاده می شود ۲) رنگ نور به نوع کریستال به کار رفته و ترکیبات آن بستگی دارد.
نوع ماده نیمه هادی علامت اختصاری رنگ نور قرمز AlGaAs آلومینیوم ، گالیم ،آرسناید قرمز نارنجی زرد AlInGaP آلومینیوم، ایندیم ، گالیم ، فسفر قرمز نارنجی زرد GaAsP گالیم ، آرسناید ، فسفر سبز آبی InGaN ایندیم ، گالیم ، نیتروژن
با توجه به تولید رنگ نور های مختلف می توان از ان ها برای خلق فضای دکوراتیو و نور پردازی تزیینی استفاده نمود
باعث می شود قابلیت اطمینان افزایش یابد به همین دلیل از LED 3)طول عمر بالای لامپ های این نوع لامپ ها در چراغ های راهنمایی و رانندگی استفاده می شودضمن این که به دلیل امکان دید در روز بهتر می شود و در مصرف انرژی نیز به مقدار LED درخشندگی بالاتر زیادی صرفه جویی می گردد از آنها می توان به عنوان روشنایی اضطراری و LED 4)با توجه به توان مصرفی پایین لامپ علایم نجات استفاده کرد.
آسانتر ازسایر انواع لامپ که به طور معمول در تمام جهات نور را منتشر LED 5)هدایت نور در می کنند است زیراد برای محافظت نیمه هادی ها، یک لایه محافظ بر روی نیمه هادی ها قرار می گیرد از آن جا که معمولا نیمه هادی ها بر روی یک صفحه قرار دارند لذا نور تنها در نیم صفحه بالایی منتشر می شود.
: LED کاربردهای
ابتدا به عنوان لامپهای نشان گر و با نور کم، در وسایل الکتریکی به کار LED لامپ های می رفتند، بعدها استفاده از آن ها به بخش روشنایی گسترش یافت و با نور سفید آن چراغ قوه ها با روشنایی مطلوب و مصرف کم تولید شدند، هم زمان با این صنعت تبلیغات نیز استفاده خود را آغاز نمود و تابلوهای تبلیغاتی ابتدایی به شکل تک رنگ و نمایش خطی متون در حال گذر تولید شدند و بعدها با تولید رنگ های مختلف تلوزیون های تبلیغاتی بزرگ به صورت تمام رنگ تولید شدند. و برای نمایش تصاویر و فیلم های تبلیغاتی به کار رفتند. قدم بعدی تولید تلوزیون ها و می باشد که تنها نور پشت آن به LCD مانیتورهای نور ال ای دی در پشت بود که همان تکنولوژی تولید می شود. LED جای فلورسنت با همچنین شماره ای را روی ساعت های دیجیتالی نشان می دهند، اطلاعات را از LED لامپ های کنترل تلویزیون می فرستند و نور آنها نشان می دهد که چه زمانی تلویزیون روشن است . ها همچنین تصاویر را روی تلویزیون های پلاسما نشان می دهد و با توجه به مصرف پایین و LED
شدت نور بسیار عالی در رنگهای مختلف در روشنایی و چراغ های خودرو کاربرد وسیعی دارند. نیز که در چراغ های راهنمایی به منظور صرفه جویی در مصرف برق و کاهش LED فانوس های LED است. لامپ های LED خطای دید رانندگان قرار گرفته یکی دیگر از کابردهای لامپ های امروزه در لپ تاپ ها نیز به کار برده می شوند و باعث روشنایی و وضوح بیشتر تصویر می شوند.
LED پروژکتورهای
: LED  فناوری
حتی ساده تر از فناوری به کار LED ها دیودهای منتشر کننده نور هستند . فناوری LED ها نیزاز مواد نیمه رسانایی تولید شده LED ، ها است . مانند دیودهای معمولی CCFL رفته در اند که با ناخالصی ترکیب شده اند .
برای ساخت دیودها مورد استفاده قرار می گیرند . با ترکیب N و نوع P نیمه رساناهای نوع این دو نوع نیمه رسانا ، عنصری الکترونیکی تولید می شود که جریان را از یک سو هدایت می کند . تشریح دقیق ساختمان دیود خود به مقاله ای جداگانه نیاز دارد . به همین دلیل اینجا تنها به نکات کلی درباره ی دیودهای نورانی اشاره خواهد شد .
ها از نیمه رساناهایی استفاده می شود که توانایی انتشار نور را دارند . در دیودهای LED در معمولی ، جریان می تواند به سادگی از سمت حرکت کند ، اما این انتقال در جهت عکس ممکن نیست . حامل های انرژی ، الکترون ها و چاله ها (چاله ها در حقیقت نشان دهنده نبود الکترونپ و دارای بار مثبت هستند ) از دو سو درون محل پیوند الکترودها که دارای سطوح ولتاژی متفاوت هستند ، سقوط می کنند .هنگامی که یک الکترون با یک چاله برخورد می کند ، به سطح پایین تری از انرژی سقوط
کرده و انرژی اضافی را به صورت یک فوتون آزاد می کند . طول موج فوتون نور آزاد شده و دارد . P-N همچنین رنگ آن بستگی به اختلاف باند انرژی آمده از پیوند در دیودهای سیلیکون یا ژرمانیومی هنگامی که الکترون ها و چاله ها با یکدیگر ترکیب می شوند ، هیچ نوری تولید نمی شود . این مسئله به این دلیل است که انتقال های غیر تشعشعی هیچ ها دارای یک رخنه با باند مستقیم هستند که انرژی LED نوری ندارند . مواد به کار رفته در نوری را با طول موج هایی نزدیک به نور مادون قرمز یا طول موج های نزدیک به نور ماوراء بنفش های اولیه که از نیمه رساناهایی چون گالیوم ارسناید تولید شده بودند ، . LED منتشر می کند نورهایی با طول موج مادون قرمز یا نورهای مرئی قرمز رنگ تولید کردند . با پیشرفت درمهندسی هایی با طول موج های کوتاه تر نیز فراهم شده است. LED مواد ، امکان ساخت ها LED . ها اکنون می توانند نورهای مرئی را در رنگ های مختلف تولید کنند LED متصل P با الکترودی که به لایه ی نیمه رسانای نوع N همیشه از زیر لایه ای از رساناهای نوع های تولید شده به صورت انبوه که از ترکیب LED شده است ، تشکیل می شوند . بسیاری از استفاده می کنند ، دارای زیر لایه ای از جنس سیلیکات آلومینیوم و منیزیم GaN/InGaN هستند . ها دارای توان بازتابی بسیار زیادی هستند ، این مسئله LED بیشتر مواد به کار رفته در تولید باعث می شود که بیشتر نور تولید شده به سمت بیرون بازتاب پیدا کند . میزان نور خارج شده از همیشه یکی از مهم ترین مشخصاتی است که هنگام تحقیق و توسعه و نیزتولید این LED ابزارها در نظر گرفته می شود .
ها تنها در دو نوع خاص مورد استفاده قرار LCD های مورد استفاده برای روشن کردن LED می گیرند.
های سفید بیشتر در ساختمان LED.RGB های رنگی LED های سفید رنگ و LED مانیتورهای نوت بوک و دسکتاپ به کار می روند . البته تقریباً تمامی نمایشگرهای موبایل هم از سفید در حقیقت دارای نوری زرد رنگ است که LED های سفید استفاده می کنند . یک  LED شامل سه RGB های LED با استفاده از یک لایه ی فسفری به نور سفید تبدیل می شود ، اما نوع رنگ سبز ، آبی و قرمز هستند و می توانند میزان حرارت رنگی سفید را تنظیم کنند. ها تنها در نمایشگرهای گران قیمت مورد استفاده قرار می گیرند . البته این RGB LED فناوری در حال ارزان تر شدن است و در حال حاضر برخی از مدل های میان قیمت را نیز می توان RGB ها در ساختمان خود استفاده می کنند . نمایشگرهایی که از RGB LED یافت که از RGB استفاده می کنند ، دارای محدوده رنگی بسیار وسیعی هستند . هنگامی که از LED ها استفاده می شود می توان نور تولید شده از آنها را با نور تولیدی توسط پیکسل های LED هماهنگ کرد و نوری را تولید کرد که با رنگ نمایش داده شده روی نمایشگر LCD متناظر روی
یکسان باشد .
: LED  مزایا ومعایب
ها هنگامی که تماماً به رنگ سفید هستند ، حداقل ۹۵ درصد از نور پس زمینه را سد LED استفاده CCFL های مورد استفاده در نمایشگرهای بزرگ تاپیش از این تماماً از LCD می کنند به عنوان روشن کننده های پس زمینه در آنها کاملاً جدید است . LED می کردند و استفاده از ها پیش از این برای روشن کردن صفحات نمایش کوچک تر مانند آنچه در تلفن LED البته از های موبایل وجود دارد ، استفاده می شد ، اما اولین نمایشگرهای بزرگ با استفاده از نور پس تنها مدت کمی است که وارد بازار شده اند. ، LED زمینه استفاده می کنند ، LED به همین دلیل در حال حاضر نمایشگرهایی که از نور پس زمینه هستند . در بسیاری از موارد قیمت آنها بین دو تا چندین CCFL بسیار گران قیمت تر از انواع دارای مزایای بی شماری LED برابر گران تر است ، اما به جزء این عیب بزرگ ، نمایشگرهای با ها می توان LED نیز هستند . یکی از مهم ترین مزایا ، باریکی آنها است . با استفاده از بسیار باریک تولید کرد و علاوه بر این ، آنها سبک وزن تر هم هستند . این LED نمایشگرهای مسئله می تواند به خصوص در نمایشگرهای مورد استفاده در نوت بوک ها به صورت یک مزیت عمده درآید و حتی هزینه های اضافه را نیز توجیه کند ، اما برای خرید تلویزیون های با نور پس کاربران به محرک های بیشتری نیاز دارند . محرک هایی مانند کیفیت بالاتر تصویر. ، LED زمینه در زمینه ی مصرف توان ، اوضاع اندکی متفاوت است . بر خلاف آنچه که در ابتدا ممکن است استفاده می کنند ، توان بیشتری را نسبت به LED به نظر بیاید ، نمایشگرهایی که از مصرف می کنند . CCFL نمایشگرهای علاوه بر این ، حرارت تولیدی توسط آنها نیز بیشتر است . حرارت مسئله بسیار مهمی در ابزارهای الکتریکی است و هنگامی که درباره ی ابزارهای الکترونیکی قابل حمل صحبت می کنیم ، حتی مهم تر هم به نظر می رسد ، زیرا در این گونه ابزارها همه چیز به صورت بسیار فشرده در های فعال را با توجه به تصاویر LED کنار هم بسته بندی شده اند و در صورتی که بتوانیم تعداد به نمایش درآمده تغییر دهیم ، اوضاع تا حد زیادی فرق خواهد کرد. های موجود در قسمت تیره تصویر را کم نورتر یا حتی خاموش LED به عنوان مثال ، می توان کرد . در این حالت می توان هم مصرف توان را کاهش داد و آن را به میزانی کمتر از آنچه مورد استفاده قرار می دهند ، رساند و هم به میزان زیادی از حرارت CCFL نمایشگرهای تولیدی کاست . این حالت می تواند حتی مزایای دیگری چون عمر باتری بیشتر و امکان استفاده از باتری های کوچک تر و سبک تر را نیز به وجود بیاورد.
LED ها ، روشنایی بیشتر آنها است . نمایشگرهای LED یکی دیگر از مزایای غیر قابل انکار دارای تصاویر بسیار درخشان تر هستند . طبق اطلاعاتی که از سوی سازندگان مختلف منتشر شده است ، این نمایشگرها می توانند تا ۳۶ باشند. LCD CCFL درصد روشن تر از نمایشگرهای است ، در حالی که cd / M2 حدود ۳۰۰ LCD LED میزان روشنایی متوسط نمایشگرهای
بیشتر نمی شود . در زمینه cd / M2 از ۲۲۰ LCD CCFL حداکثر درخشندگی نمایشگرهای های سفید رنگ استفاده می کنند ، توان LED ی رنگ ها به نظر نمی رسد نمایشگرهایی که از RGB LED داشته باشند ، اما فناوری CCFL ارائه ی رنگ های بهتری نسبت به نمایشگرهای چیز دیگری است .
هر چند در حال حاضر این فناوری تنها در نمایشگرهای بسیار گران قیمت مورد استفاده قرار می گیرد ، اما می توان امیدوار بود که به زودی راه خود را به نمایشگرهای میان قیمت یا حتی ارزان قیمت که قشر وسیع تری از کاربران را در بر می گیرد نیز باز کنند . درباره ی طول عمر ، هنوز هیچ نظر قطعی نمی توان داد ، اما بسیاری از شرکت های سازنده ادعا ها هستند ( البته به نظر می CCFL ها دارای طول عمر بیشتری نسبت به LED می کنند که رسد که در واقع نیز چنین چیزی صحت داشته باشد) .
ها در طول زمان و به تدریج درخشندگی خود را از دست می دهند و زمان پایان کار آنها CCFL هنگامی فرا می رسد که تنها قادر به تولید نیمی از نوری باشند که در لحظه شروع به استفاده از ها با ثبات تر هستند و به هیچ وجه در نور تولیدی LED آنها توانایی تولید آن را داشته اند ، اما آنها تغییری به وجود نخواهد آمد. ها آنقدر کار می کنند تا از کار بیفتند . البته بیشتر مردم از نمایشگرهای خود آنقدر LED آنها باشند ، زیرا عمر CCFL استفاده نمی کنند که شاهد تغییری در میزان نور خروجی انواع ها به پایان می رسد ! در حال حاضر ، مهم CCFL مفید این ابزارها خیلی بیش از پایان عمر مفید هستند ، اما به زودی CCFL ها ، لامپ های LCD ترین فناوری مورد استفاده برای روشن کردن بازار را به تسخیر خود در خواهند آورد . مزایایی چون اندازه LED نمایشگرهای با نور زمینه کوچک تر ، وزن کمتر ، درخشندگی بیشتر و همچنین طول عمر بالاتر از مزایایی هستند که هر
کاربری را برای استفاده از این فناوری جدید وسوسه می کنند ، اما تا زمان کاهش قیمت ها ، به LCD اندازه ای که برای بیشتر کاربران قابل قبول باشد ، باید به استفاده از نمایشگرهای بسنده کرد. CCFL
: LED  طرز کار صفحه نمایش
به جای الکترود ، (LCD) تازه ترین دستگاه های تلویزیونی دارای نمایشگر کریستال مایع به ترکیبی از چراغ های پشت صفحه کریستال مایع، موسوم ، (ccfl) منفی لامپ های فلورسنتی مخفف دیود تشعشع نور است. زیرا صنایع الکترونیکی تلاشی نه led . مجهز می شوند led به چندان موفق را آغاز کرده اند، تا نمایشگرهایی به اندازه تلویزیون را تولید کنند که تصویرش با ها شکل می گیرد. چراغ های پشت صفحه کریستال مایع، هیچ ربطی به این LED ماتریسی از lcd فن آوری ندارند. همه ی آنچه تغییر کرده است، منبع نوری می باشد که از طریق صفحه ساطع می شود. کم مصرف تر از لامپ های ، LED یک دهه است که گفته می شود لامپ های نوری فلورسنتی هستند. برای همین، شگفت آور نیست که تولید کنندگان تلویزیون هم به این منبع مدعی ذخیره ۴۰ درصدی انرژی، در Philips ، نوری جدید گرایش پیدا کنند. به عنوان مثال تلویزیون هایش شده است. راه های مختلف پیکربندی این نوع جدید از نور، سر در گمی را بیش ها، نصب آنها حول چهار گوشه صفحه و led از پیش می کند. ساده ترین راه برای به کارگیری فراهم کردن این امکان است که نور، پشت صفحه منتشر شود. این روش ارزان تر است و
نازک تر از ،« لبه – نوری » فروشندگان آن را یک مزیت تلقی کرده و می گویند این نمایشگرهای برای صفحات بزرگ تر، » : آلمان توضیح می دهد LG نسل های پیشین خود هستند.پیتر کوخ، از است . LED نیاز به حدود ۵۰۰ عدد حول گوشه ، led گران تر است. به جای آنکه لامپهای ، LED سیستم موسوم به نور مستقیم ، led ها قرار داده شوند، درست در طول پشت صفحه، صف آرایی می کنند. سیستم نور مستقیم ایده ای هوشمندانه است. زیرا تراکم نور را می توان پشت بخش های تاریک تصویر کم کرد. این Toshiba رنگ مشکی را عمیق تر و طبیعی تر می کند. ساشا لانگه، از « تیره سازی موضعی » های LED اگر تصویر از مردمی زیر آسمان شب را داشته باشیم، همه » : آلمان توضیح می دهد پشت آسمان خاموش می شوند، به طوری که واقعا به نظر می آید، تاریک است.این امر از آن اغلب به نظر می رسد در مقایسه با تلویزیون های ، lcd جهت اهمیت دارد که تلویزیون های ها، عموما lcd صفحه تخت پلاسما، نامرغوب تر هستند. رنگ مشکی موجود در صفحات کنونی
خاکستری تیره است و رنگ ها عموما زمانی که به صورت مستقیم به صفحه نگاه می کنید، پریده به نظر می رسند.همچنین، در طول زمان، نوردهی موضعی به ذخیره سازی برق و خنک تر ماندن دستگاه تلویزیون کمک می کند. هایی استفاده می کنند که رنگ سفید منتشر می کنند، اما یک led نورهای جدید عموما از های قرمز، سبز و led وجود دارد که از تلفیق Rgb متغیر سومی هم موسوم به سیستم نوردهی آبی استفاده می کند.این سیستم فقط در گران ترین دستگاه ها و برای کسانی عرضه می شود که خواهان بهترین ها هستند. در واقع، دستگاه های تلویویزن، نیاز به چنین درجه بندی لطیفی از رنگ ها ندارند، اما اختلاف در زمانی مشهود خواهد بود که به تماشای فیلم های با کیفیت بالا از نگاه کنیم . blu-ray در ایران یکی از مدیران شرکت های بزرگ تولید کننده ماشین led تولید مانیتور و تلویزیون آلات اداری، با بیان اینکه برخی از شرکت ها در کاهش مصرف انرژی برای محصولات تولیدی خود وارد بازار شده ، aoc با برند led از حدود ۹ ماه پیش اولین مانیتورهای » : پیشتاز هستند. گفت
وی همچنین از این شرکت ها به «. است و تولید این مانیتورها در داخل کشور آغاز شده است شارپ) با فناوری نسل ۱۰ در کشور یاد کرد و led ) عنوان اولین تولید کننده تلویزیون های به عنوان نمونه باید گفت که مصرف ، led در خصوص میزان انرژی مصرفی در فناوری » : افزود یک سوم لامپ های معمولی و نصف فلورسنت است در حالی که ۲۰ ، led انرژی در لامپ های سال عمر می کند.
: LED لپ تاپ های
تولیدکنندگان لپ تاپ در این زمینه حداکثر استفاده را از این لامپ ها کرده و لپ تاپ هایی را به مجهز هستند .لپ تاپ در این زمینه حداکثر LED بازار عرضه کرده اند که به صفحه نمایش های در تمام قسمت های صفحه نمایش لپ تاپ LED استفاده را از این لامپ ها کرده اند. لامپ های پخش شده اند و به همین دلیل نه تنها تصویر شفاف تر و واضح تر است؛ بلکه کمتر باعث خستگی چشم می شود. در حالی که در لپ تاپ هایی که صفحه نمایش آنها به این تکنولوژی مجهز نیستند، لامپ های فلورسنت در چهار طرف صفحه نمایش قرار می گیرند و نور در چهار گوشه صفحه بود که یک لامپ مهتابی مارپیچ CCFL ، نمایش شدت بیشتری دارد. در صفحه نمایش لپ تاپ ها در LED در چهارطرف صفحه نمایش قرار می گرفت و نور صفحه را تامین می کرد. اما تکنولوژی تمام صفحه پخش شده و وضوح بیشتری را به تصویر می دهد. تولید نور بیشتر برای صفحه نمایش، وضوح بیشتر تصویر، کاهش حرارت لپ تاپ و در نتیجه عمر بیشتر باتری را از مزیت های عنوان کرد. CCFL به جای لامپ های LDE استفاده از لامپ های

نتیجه گیری:
حالت جامد است که از تکنولوژی دیود نورافشان استفاده می کند و به عنوان منبع LED لامپ های روشنایی به کار می رود. این لامپ ها که در ابتدا بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه های الکترونیکی کاربرد داشتند، با توجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ ها، عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ های دیگر توانسته اند جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کنند.
ابتدا به عنوان لامپهای نشان گر و با نور کم، در وسایل الکتریکی به کار می رفتند، LED لامپ های بعدها استفاده از آن ها به بخش روشنایی گسترش یافت و با نور سفید آن چراغ قوه ها با روشنایی مطلوب و مصرف کم تولید شدند، هم زمان با این صنعت تبلیغات نیز استفاده خود را آغاز نمود و تابلوهای تبلیغاتی ابتدایی به شکل تک رنگ و نمایش خطی متون در حال گذر تولید شدند و بعدها با تولید رنگ های مختلف تلوزیون های تبلیغاتی بزرگ به صورت تمام رنگ تولید شدند.